Artykuł sponsorowany

Jakie są medyczne wskazania do wykonania plastyki powiek?

Jakie są medyczne wskazania do wykonania plastyki powiek?

Plastyka powiek, inaczej blefaroplastyka, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry, tłuszczu oraz w niektórych przypadkach mięśni z okolic powiek. Choć często kojarzony jest z zabiegami estetycznymi, plastyka powiek może mieć również istotne medyczne wskazania. W tym artykule omówimy, kiedy plastyka powiek może być konieczna ze względów zdrowotnych oraz jakie korzyści przynosi pacjentom.

Przeczytaj również: Jak często powinno się ćwiczyć?

Wskazania medyczne do wykonania plastyki powiek

Jednym z najważniejszych medycznych wskazań do wykonania plastyki powiek jest tzw. ptosis, czyli opadanie powieki górnej. Ptosis może prowadzić do ograniczenia pola widzenia, szczególnie u osób starszych, a także prowadzić do uczucia ciężkości i zmęczenia oczu. Plastyka powiek pozwala na przywrócenie prawidłowego położenia powieki i poprawę komfortu życia pacjenta.

Kolejnym wskazaniem do plastyki powiek jest dermatochalaza, czyli nadmiar skóry na powiece górnej lub dolnej. Dermatochalaza może być efektem naturalnego procesu starzenia się skóry, ale także wynikać z chorób tarczycy, genetycznych predyspozycji czy otyłości. W przypadku dermatochalazy plastyka powiek ma na celu usunięcie nadmiaru skóry, co pozwala na poprawę pola widzenia oraz wyglądu oczu.

Trzecim wskazaniem do wykonania plastyki powiek jest tzw. xanthelasma, czyli żółte plamy lub guzki zlokalizowane na powiekach, będące wynikiem odkładania się cholesterolu. Xanthelasma może być nieestetyczna i wpływać na samoocenę pacjenta, ale także świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi. Plastyka powiek pozwala na usunięcie xanthelasma i kontrolowanie poziomu cholesterolu.

Korzyści zdrowotne płynące z plastyki powiek

Wykonanie plastyki powiek może przynieść pacjentom szereg korzyści zdrowotnych. Po pierwsze, poprawa pola widzenia - usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu z okolic powiek może znacząco poprawić jakość widzenia, szczególnie u osób starszych. Plastyka powiek w Warszawie może również pomóc w redukcji objawów związanych z syndromem suchego oka, poprzez poprawę funkcjonowania gruczołów Meiboma, które są odpowiedzialne za produkcję lipidowej warstwy filmu łzowego.

Po drugie, plastyka powiek może prowadzić do zmniejszenia bólu i dyskomfortu związanego z opadającymi powiekami. W przypadku ptosis, ciężkość opadającej powieki może powodować ból i uczucie zmęczenia oczu, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Plastyka powiek pozwala na przywrócenie prawidłowego położenia powieki, co redukuje dolegliwości bólowe.

Po trzecie, plastyka powiek może poprawić jakość życia pacjentów poprzez poprawę wyglądu oczu. Chociaż nie jest to wskazanie medyczne per se, warto zauważyć, że wygląd oczu ma wpływ na samoocenę i ogólny komfort życia pacjenta. Plastyka powiek może przyczynić się do zwiększenia pewności siebie i satysfakcji z własnego wyglądu.

Warto pamiętać, że plastyka powiek to zabieg chirurgiczny, który niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Dlatego decyzję o jego wykonaniu należy podjąć po konsultacji z lekarzem specjalistą.